Úvod

Začít s novým nápadem podnikat online je velké dobrodružství, neboť vstupujeme do neznámého prostředí a jsme venku ze své komfortní ulity. Pro mnoho lidí představuje elektronické podnikání něco těžkého a náročného, ale co se technických prostředků týká, není to složité. Založit e-shop, připravit obsah a připravit základní monitoring není nic obtížného.

Takže je to tak snadné? Vlastně ne. Samotný e-shop je spíše otázkou času a tvořivé nálady. Co je to těžké je přijít s něčím, co lidé budou chtít, budou se na mé stánky vracet a budou ochotni za to zaplatit. V současné době to je o něčem výjimečném (myšleno v porovnání s jinými prodejci). Nabídnout pouze slevu je jednoduché, ale vede to hlavně k nižším příjmům.

eop prop 01

Cíl předmětu

Je zaměření je na komplexní proces od myšlenky na vlastní elektronický obchod až po jeho uvedení na veřejnost. Student získá ucelené informace o problematice elektronického obchodování a seznámí se s procesem návrhu, implementace a podnětů pro další rozvoj.

Mezi to patří i počáteční rozbor myšlenky, analýza nápadu a pak vlastní realizace celého e-shopu. OK, budeme upřímní, předmět se zabývá hlavně obsahem elektronického obchodu. Webdesign a další grafické věcičky zde nejsou (není na ně čas), navíc KIT má tento předmět samostatně.

Nebudou opomenuty legislativní podmínky pro založení elektronického obchodu, byť k časové dotaci a zaměření se na technickou stránku nebudou nosným tématem. Stejně tak si vyhrazuji nárok na zjednodušení a možná i odchylky od skutečnosti - zkrátka před zahájením podnikání si vše zjistěte pro jistotu znovu!!! :-)


Vstupní předpoklady

Znalosti předmětů Informační a komunikační technologie a Informační technologie a podniková informatika. Ale vystačíte si i s běžnou uživatelskou gramotností. E-shop a veškeré práce jsou založeny na webových stránkách, takže stačí vědět, kam kliknout.

Na obecné rovině to je potom uživatelská znalost internetových technologií a vlastních zkušeností s nákupem v elektronickém obchodě. A hlavně chuť něco vytvořit. Na cvičení předpokládám aktivitu - tedy zapojení se do práce s jistým stupněm nadšení! Základem zkoušky je kvalitní projekt, který bude vyžadovat dost individuální práce.


Přednášky 

Ty pokrývají teoretickou část předmětu, sice se často jedná o témata, kde je nutný výklad, ale snažíme se v rámci přednášek i diskutovat. Studenti mají mnoho dobrých nápadů a byla by škoda je nechat bez povšimnutí. Takže některá témata se dotýkají i cvičení a proto je dobré na přednášky chodit.


Náplň cvičení

Hlavním projektem je instalace elektronického obchodu, jeho nastavení, úprava vzhledu, instalace modulů, drobná úprava šablony. Zásady tvorby obsahu a příprava grafiky. Provozování elektronického obchodu, údržba a aktualizace. 

eop prop 02

Každý bude mít své prostředí a svůj elektronický obchod, bude tedy záležet pouze na Vás, s čím kreativním přijdete.

Benefit

Co může být výstupem předmětu, kromě splněného zápočtu a zkoušky? Funkční e-shop, který po doladění vzhledu můžete rovnou nasadit do ostrého provozu a pak se mu plně věnovat. Můžete tak rozjet své podnikání už při studiu.

eop prop 03

Volba je jenom na Vás. Kdo se chcete dozvědět něco zajímavého o světě elektronického obchodu, zkuste tento předmět. Pozor - může Vás to začít bavit :-)

Každý předmět má svoji historii, stejně tak i tento. 

Začal se vyučovat v roce 2005 a má tak za sebou 10 let postupného vývoje. Původně byl součástí studijního plánu oboru VSRR (Veřejná správa a regionální rozvoj), byl také přednášek ve střediscích PEF (Most, Klatovy, Cheb, Hradec Králové).

V roce 2011 se pak dostal do oboru, kde je jeho místo - PaA (Podnikání a Administrativa), ve střediscích přednášen není. Za dobu existence předmětu jej prošlo celkem 1610 studentů včetně středisek. Předmět je také od roku 2014 přednášen pro studium v anglickém jazyce. První ročník tam docházelo 41 studentů.